Görme Engelliler
T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / ÇANKAYA - Gaziosmanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ

Yiyecek-İçecek Hizmetleri alanı altında yer alan dalların yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır.

Yiyecek ve içecek hizmetleri olan otel, restoran, kafeterya, bar, pastane, toplu beslenme kurumları, vb. yerlerde hijyen ve sanitasyon kurallarına uygun olarak yiyecek ve içeceklerin servise hazır hale getirilip müşteriye sunulduğu hizmet alanıdır

YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ ALANI DALLARI

  • Mutfak
  • Servis
  • Bar
  • Pastacılık
  • Host ve Hosteslik (Uçak,Gemi,Tren,Otobüs)

Okulumuzda Servis Ve Mutfak Dallarında Eğitim verilmektedir.

SERVİS DALI

AMACI

Servis elemanlığı mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME
         Meslekte ilerleme ve yükselme, çalışarak ve deneyimle gerçekleşebilmektedir, Kişisel gayret ve başarıyla şef garsonluğa kadar yükselebilir. 
         Meslek liselerinin ´´Servis´´ bölümü ile ´´Servis Hizmetleri´´ bölümünden mezun olanlar, istedikleri taktirde, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Turizm ve Seyahat İşletmeciliği, Aşçılık, Hazır Yemek ve Aşçılık, Turizm Animasyonu ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. 
         Ayrıca Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerinin servis bölümü ile Anadolu Kız Meslek Liselerinin ´´Servis Hizmetleri´´ dalından mezun olanlar, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve ´´Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği´´, ´´Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmenliği´´, ´´Konaklama İşletmeciliği (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O)´´ ´´Konaklama İşletmeciliği Öğretmenliği´´, ´´Seyahat İşletmeciliği (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O)´´, ´´Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O)´´, ´´Turizm İşletmeciliği ( Uygulamalı Bilimler Y.O.)´´, ´´Turizm ve Otelcilik (Uygulamalı Bilimler Y.O.)´´, ´´Turizm ve Otelcilik (Yabancı Diller Y.O)´´, ´´Turist Rehberliği (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O)´´, ´´Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O)´´,´´Turizm ve Otel İşletmeciliği (Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Y.O)´´, ´´Turizm ve Otel İşletmeciliği (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O)´´, ´´Turizm ve Otelcilik (Bilgisayar ve Turizm Y.O)´´, ´´Turizm ve Rehberlik (Uygulamalı Bilimler Y.O.)´´ lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir. 
         Ayrıca Mesleki eğitim merkezlerinden mezun olanlar meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi çalışma süresi 1 yıldır. Meslekte ilerleme ve yükselme, çalışarak ve deneyimle gerçekleşebilmektedir, Kişisel gayret ve başarıyla şef garsonluğa kadar yükselebilir, Bar, ziyafet, yiyecek-içecek servisi, cost (maliyet) kontrol konularında uzmanlaşma olabilir, Bir servis elemanı, yiyecek-içecek müdürlüğüne kadar yükselebilir.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKKLER

Servis elemanı olmak isteyenlerin: 
- Uzun süre ayakta çalışabilecek kadar bedence sağlam ve dayanıklı, 
- Dışa dönük, insanlarla iyi iletişim kurabilen, insanların istek ve duygularını anlayabilen, 
- Güler yüzlü, saygılı, 
- Başkalarını ikna edebilen, sabırlı, 
- Görgü ve protokol kurallarını bilen, 
- Dikkatli, temiz, titiz ve düzenli kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Servis elemanları yiyecek ve içecek servisi yapılan mekanlarda görev yaparlar. Çalışma ortamı temiz ve düzenli, zaman zaman gürültülü ve kalabalıktır. Servis elemanları çalışırken birinci derecede insanlarla ilişki halindedir. Çalışma zamanı genellikle vardiya usulü olup, kişi haftanın bir günü izinlidir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Günümüzde servis personelleri değişik kurum ve kuruluşlarda görev yapabilmektedirler. Kendi bilgi ve becerileri yeterli olduğu sürece özellikle turizm sektörünün gelişmesine paralel olarak bu meslek elemanlarına ihtiyaç vardır. Bu meslekte yetişmiş, nitelikli, yabancı dil bilen elemanların iş bulma sorunları hemen hemen hiç yoktur. Yiyecek içecek sunumunda, otomasyona gidilemediği için, garsonluk geçerliliğini korumakta ve bu meslekte eleman ihtiyacı her zaman olmaktadır.

MUTFAK DALI

Mutfak araç, gereç ve ekipmanlarını kullanarak hijyen ve sanitasyon kurallarına uygun yiyecek üretimi yapma ve servise hazır hale getirme yeterliliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.

AMACI

Aşçılık mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemenları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Mutfak personeli olmak isteyenlerin; 
- Yiyecekle ilgili konulara ilgi duyan, 
- Bedence güçlü ve sağlıklı, 
- Tat ve koku alma duyumları gelişmiş, 
- Temiz, titiz, sorumlu, 
- Bir işi planlama ve uygulama yeteneğine sahip, 
- Eli çabuk, hızlı hareket edebilen kimseler olmaları gerekir. 
Yaratıcı olanlar mesleklerinde başarılı olup, ilerleme olanağı bulabilirler.Mutfağı yönetebilecek disiplin anlayışına sahip olmalıdırlar.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Çalışma ortamı sıcak ve nemlidir. İş başında aşçılık mesleğinin gerektirdiği özel kıyafeti giyerler. Aşçılar birinci derecede malzeme ve aletlerle ilgilidirler. Zaman zaman işverenle, aşçıbaşı veya aşçı yamakları ile iletişim kurarlar. Çalışırken dikkatli davranmazlarsa yanma tehlikesiyle karşılaşabilirler. İş genellikle gündüz yapılır ama günlük yemek listesinin hazırlanması ve gerekli planlamanın yapılması gece çalışmayı gerektirebilir. Turizm bölgelerinde çalışanlar için mevsimlik çalışma söz konusu olabilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Günümüzde aşçılar çok değişik kuruluş ve kurum mutfaklarında görev yapabilmektedirler. 
Okul mutfağı, hastane mutfakları, fabrika mutfağı, ordu mutfağı, işyeri mutfağı, yemek fabrikaları mutfağı, otel mutfağı, restoran mutfağı, gemi mutfağı, uçak mutfağı, tren mutfağında da mutfak personeli çalışabilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME

Aşçılar çalıştıkları işyerinde özellikle turistik mutfaklarda, soğukçu, sıcakçı, pastacı, ızgaracı gibi alanlarda uzmanlaşabilir. 
- Meslek deneyimine bağlı olarak kişi çalıştığı yerde Aşçıbaşı olarak görev alabilir. 
- Meslek liselerinin "Mutfak" alanından mezun olanlar istedikleri takdirde, bitirdikleri alan, kol ve bölümlerinin devamı niteliğinde veya buna en yakın programların uygulandığı meslek yüksekokula sınavsız geçiş yapabilirler.

Yayın: 2014-12-17 - Güncelleme: 2014-12-22 08:41:24 - Görüntülenme: 952