Görme Engelliler
T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / ÇANKAYA - Gaziosmanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

GAZİOSMANPAŞA KIZ TEKNİK VE MESLEK LİSESİ TARİHÇESİ

1959 yılında Paris caddesinde "Kavaklıdere Kız Enstitüsü" adıyla kurulmuş olup Kavaklıdere çevresindeki bazı semtlerin eğitim-öğretim ihtiyacını karşılayabilmek için küçük bir binada eğitim hizmetine başlamıştır.

Ayrancı, Küçükesat, Gaziosmanpaşa semtlerinin öğrencilerini bünyesinde toplayan okulumuz bir süre sonra fiziki kapasitesi yüzünden bu ihtiyaca cevap veremez duruma gelmiştir.

Bu sebepten dolayı 1967 yılının Eylül ayında Gaziosmanpaşa semtinin İlkadım sokağında bulunan Dr. Reşit Galip İlkokulu binasına taşınmıştır. Birkaç yıl ilkokulla aynı binayı paylaşmıştır.

Daha sonra ilkokul bahçesine yeni bir ilkokul binası yapılarak ilkokul bu binaya taşınmış, okulumuzun adı "GAZİOSMANPAŞA KIZ ENSTİTÜSÜ" olarak değiştirilmiş, 1973 yılında ise KIZ MESLEK LİSESİ adını almıştır.

1987-1988 Öğretim yılı başında okulumuz bünyesinde Bilgisayar ve Elektronik bölümleri ile ANADOLU KIZ MESLEK LİSESİ eğitim ve öğretime başlamış, 1995 - 1996 öğretim yılında Turizm Endüstrisi Servis Hizmetleri, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Grafik bölümleri de kurularak erkek öğrenci alınmaya başlanmış ve okulun adı GAZİOSMANPAŞA ANADOLU MESLEK VE KIZ MESLEK LİSESİ ´ ne dönüştürülmüş; 1998-1999 öğretim yılında ise Çocuk Gelişimi bölümü de Anadolu Meslek Lisesi kapsamına alınarak okul tümüyle Anadolu Meslek Lisesi olarak eğitim vermeye başlamıştır.

1999- 2000 Öğretim Yılında çevreden gelen yoğun istek üzerine Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi bölümüne tekrar öğrenci alınmaya başlanmış olup, okulun fiziki kapasitesi yetersiz olduğu için okulumuzda Tam Gün – Tam Yıl Eğitim uygulamasına başlanmıştır.

Orta Öğretim Kurumları Nakil yönetmeliğine göre Anadolu Meslek Lisesi Hazırlık sınıfında başarısız olan öğrencilerin sınıf tekrar etmek istememeleri halinde Kız Meslek Liselerine kayıt olma şansları ve genel liselere nakilleri mümkün olmadığından erkek öğrenciler başka bir meslek lisesine gitmek zorunda kalıyorlardı. Bu nedenle 2001 – 2002 öğretim yılında okul adı GAZİOSMANPAŞA ANADOLU MESLEK VE MESLEK LİSESİ olarak değiştirilmiş ve Meslek Lisesi bünyesinde de Grafik Bölümü açılmıştır.

Türkiye’ de Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi (MEGEP) kapsamında okullarda uygulanan alan ve dal isimleri güncelleştirilmiş olup, okulumuzun fiziki koşulları fazla bölüm açmaya uygun olmadığından Elektronik ve Büro Yönetim Sekreterlik bölümleri 2007 – 2008 Öğretim yılında kapatılmıştır.

Ortaöğretimde okul çeşitliliği yerine program çeşitliliği esas alınan bir yapıya geçilmesi çalışmaları kapsamında okulumuzun adı 03/ 12/ 2008 tarihli Makam Onayı ile GAZİOSMANPAŞA KIZ TEKNİK VE MESLEK LİSESİ olarak değiştirilmiştir

Yayın: 2012-12-28 - Güncelleme: 2012-12-28 11:48:38 - Görüntülenme: 2654